Devilution - webmagasin om hård rock og heavy metal

Uge 6: Ugens koncerter og udgivelser

Updated
J1035577-74-1734372552

Der er ny Beelzebub-rock på plade fra Mayhem, fremtidsmetal fra DeathbyRomy, et kærligt farveller fra Uriah Heep, og både dette og hint fra ind- og udland på de små scener rundt om i landet. Og et større malerprojekt i en landsby i Østjylland. Læs om uge 6's største oplevelser her.

Dato
02-02-2026
Fotograf
Jacob Dinesen (arkiv)
Forfatter

Ugens koncerter:
Det er en alt andet end tætpakket koncertkalender, der venter os i uge 6, og naturligt nok bliver det de hjemlige navne, der kommer til at stå for størstedelen af underholdningen.

Først byder mandag dog på DeathbyRomy i Vega, hvor du kan høre hvad metallen ender med at blive til, når du smider din sidste hullede Obituary-longsleeve i skralderen.
Derefter er der dømt hård arbejdsuge i kulminerne indtil fredag, hvor der er en snas blandet core på Underwerket med Chlorate, Teeth Out og Sloevsind, mens Blazing Eternity og Elitist rammer provinsen på Badeanstalten i Slagelse.

Odense, der er det tætteste jyderne kommer på en fredagskoncert, tænder LED-kerterne på Posten for Lamentari, der har Danefaes højskole-prog med som support. Andetsteds i byen er der håndmadder fra undergrunden med Citizen Bastards og BonejammerFrølageret.

Lørdag bliver en smule mere geografisk spredt, og i hovedstaden er der bandpakke med Sacrosanta Decadencia Occidental i spidsen på Ungdomshuset. Det opfordrer vi selvfølgelig til at møde op til, for hvornår skal du ellers få chancen for at se et band, der hedder Sacrosanta Decadencia Occidental?
I Råhuset spiller nogen der næsten hedder Violent Magic Orchestra sammen med S.T.A.B. Forvent core.

I Odense lægger Frølageret igen gulv til brydekamp lørdag, når der er død og thrash med Avarice, Pertinax og Fatal Image. Lamentari og Danefae har rykket deres menageri til Mejeriet i Sønderborg, Lightchapter spiller melodød i Herning med Oxx, der spiller hvad end det nu er, Oxx spiller, og på Uhre Kro i Brande af alle steder kan du møde Krapyl, Tilvidør og Dark Poison. Det er dæleme længe siden, vi har været i Brande.

I Esbjerg er Uriah Heep på afskedsturné. Det er vist også ved at være oppe over.

Søndag er det eneste, der sker, det fedeste. Paradise Lost indtager Voxhall i Aarhus. Ja, det kunne dæleme være sejt. Men der er udsolgt. Ja, øv. Så må du tage til Lamentari i stedet.



Ugens udgivelser:
På pladefronten står én udgivelse på papiret over alt andet: Der er nyt fra Mayhem. Yay! Der er næppe meget nyt under solen der, men mon ikke det kommer til at lyde pænt meget af black metal, som black metal nu skal lyde.



Er du typen, der synes Mayhem blev for kommercielle og finpudsede med 'De Mysteriis...', så sætter du sikkert pris på, at der findes et dødsmetalband, der hedder Heir Corpse One. De udgiver en plade, der hedder 'Destination: Domination'. Nej, vi har ikke hørt den, fordi bandnavnet.

Ellers er der nyt fra Karnivool, der spiller prog, Paganizer, der spiller sovs-og-kartofler-død, og KMFDM, der spiller tyskertechno med heavy-attituder.

Apropos attitude og sovs-og-kartofler er der også en uden tvivl spændende opsamling fra satanmetallens Sabaton, Kanonenfieber. Vi gætter på, at den kommer til at handle om at dø i et hul i jorden i Belgien. Eller et eller andet andet første verdenskrigs-relateret. Måske noget med U-både. Vi glæder os i hvert fald som små børn.



Gider du ikke alt det kommercielle pik-pak, kan vi anbefale Mors Verum, der også spiller dødsmetal, som så mange jo gør, men faktisk gør det meget fedt.
Eller Agenbite Misery, som i deres promomateriale havde skrevet så mange forskellige genrer på, at vi i oversigten nedenfor bare refererer til det som ”experimental”.
Skulle du have lyst til groove metal, så ... nej, bare lad være med det.

Komplet oversigt over både dette og hint nedenfor. Skulle intet af det friste skal denne skribent male 260 kvadratmeter hus i den kommende uge, så I kan også bare komme og hjælpe til der i stedet. Ses!

Koncerter:
Mandag
DeathbyRomy – Vega, Kbh.

Fredag
Blazing Eternity, Elitist – Badeanstalten, Slagelse
Lamentari, Danefae – Posten, Odense
Chlorate, Teeth Out, Sloevsind – Underwerket, Valby
Citizen Bastards, Bonejammer, Hold Kæft – Frølageret, Odense

Lørdag
Uriah Heep, Heavy Pettin – Musikhuset, Esbjerg
Lightchapter, Oxx – Fermaten, Herning
Avarice, Fatal Image, Pertinax – Frølageret, Odense
Krapyl, Tilvidør, Dark Poison – Uhre Kro, Brande
Lamentari, Danefae – Mejeriet, Sønderborg
Violent Summer Orchestra, S.T.A.B. - Råhuset, Kbh.
Sacrosanta Decadencia, Nightmärr, Smertetærskel – Ungdomshuset, Kbh.

Søndag
Paradise Lost, Saturnus, Cwfen – Voxhall, Aarhus


Udgivelser:
Torsdag
Paganizer – As Mankind Rots (dødsmetal)

Fredag:
Karnivool – In Verses (prog)
Mayhem – Liturgy of Death (black)
Kanonenfieber – Soldatenschicksale (black)
KMFDM – Enemy (industrial)
Agenbite Misery – Remorse of Conscience (experimental)
Mors Verum – Canvas (dødsmetal)
Blossoms Fall – La Alma (metalcore)
Cattle Hammer – Dark Thoughts With Lights Out (doom)
Full House Brew Crew – Glasgow Grin (groove metal)
Induction – Love Kills! (power metal)
Big Big Train – Woodcut (prog rock)
Bitterness – Hallowed Be the Game (thrash)
Frostmorner – Orbital Kaos (black/død)
Heir Corpse One – Destination: Domination (dødsmetal)
Shatterheart – Infernal Symphony (symfonisk)
Wicked Smile – When Night Falls (heavy metal)