W:O:A 2010: Succes i teltet
PopulærDet var i W:E:T-teltet, at man virkeligt følte, man kom tæt på musikerne, og det udnyttede svenske Degradead og leverede en kompakt og velspillet koncert, der fungerede.
2. Take Control
3. VXR
4. Dream
5. Pass Away
6. Burned
7. Wake the Storm / Til Death Do Us Apart
Kvartetten kan ikke skrive opfindere af melodød/-thrash på cv'et, og må nok snarere ty til beskrivelsen medløbere, men når den slags gøres ordentligt, så kan der nås gode resultater alligevel.
Og således sparkede Degradead liv i det publikum, der havde fundet vej til telt-scenen på lørdagens tidlige eftermiddag. Med en nærmest klinisk præcision blev leveret det ene melodiske, og headbanger-venlige riff efter det andet, mens Mikael Sehlins vokal vekslede fortrinligt mellem catchy melodier og herlig agressivitet.
I forhold til de store scener kan man med rette kalde scenen i teltet for "Wackens Lille Scene", men som det lod sig vise flere gange på festivalen, så var det let at få 100 % respons fra publikummet, pga. nærheden til bandet på scenen. Og måske fordi det i flere tilfælde var de lidt mindre grupper, som endnu ikke var nået til stadionkoncerter, og i stedet var stolte over blot at spille på Wacken, og derfor spillede sin "chance" med utrolig passion.
Degradead var i hvert fald synligt begejstrede for publikum og vice versa, og dermed blev det et show i smuk symbiose, hvor man lidt glemmer alt om de mange andre (svenske) bands, der leverer musik, som i bund og grund lyder tilsvarende.